13 травня 2015 року
Лекція Ольги Бертелсен «Розстріляне відродження: будинок „Слово” у Харкові і невідомі долі його мешканців»
13 травня 2015 року в Каразінському університеті відбулася відкрита лекція американського вченого, професора Ольги Бертелсен «Розстріляне відродження: будинок „Слово” у Харкові і невідомі долі його мешканців». Захід присвячено пам’яті жертв АТО та українських митців, репресованих у 1930-х роках.
Лектор зауважила необхідність проведення ґрунтовних досліджень, які висвітлюють процес колонізації території України, зокрема історичні механізми відносин Росії та України. Також науковець наголосила на потребі консолідації української нації шляхом подолання властивої їй «філософії цвинтаря», пасивності в кризових умовах.
У рамках заходу було оприлюднено результати дослідження біографії українського культурного діяча, літературного критика, письменника, журналіста, співзасновника літературної спілки «Плуг» Михайла Биковця, розстріляного в 1937 році згідно з рішенням судового вироку за «участь у терористичній націоналістичній організації», до якої, відповідно до протоколу, також належали видатні українські літератори й науковці 20-х років: Остап Вишня, Сергій Пилипенко, Андрій Панів, Сергій Єфремов та інші.
«Життєвий шлях Михайла Биковця відбиває суттєві закономірності радянського режиму, спрямованого на винищення української інтелігенції, й провідний принцип тотальної взаємозамінності доби. Це яскраво ілюструють долі мешканців харківського будинку „Слово”: 39 митців стали жертвами сталінських репресій», — зазначила Ольга Бертелсен.
Дослідниця презентувала документальні матеріали й свідчення щодо судового процесу над Михайлом Биковцем, а також висвітлила аспекти його творчої й особистої біографії.