Музей історії університету

Власний сайт: http://www-museum.univer.kharkov.ua/

Музей історії Харківського університету — один із перших музеїв, створених при вищих навчальних закладах України. Він відкрив свої двері для відвідувачів у грудні 1972 року. Організатором і першою головою Ради Музею була В. І. Астахова.

За 30 років свого існування Музей історії Харківського університету здобув визнання одного із кращих центрів музейної справи вищих навчальних закладів. Його було неодноразово нагороджено почесними дипломами, зокрема, Українського товариства охорони пам’яток історії та культури (1977 рік), Міністерства культури СРСР (1984 рік).

Постановою Міністерства вищої та середньої спеціальної освіти УРСР від 20 грудня 1985 року Музей історії Харківського державного університету було віднесено до ІV категорії. Рішенням Вченої ради Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна від 30 листопада 2001 року Музей історії був підпорядкований історичному факультету, залишившись, водночас, загальноуніверситетською структурою. Того ж року він першим отримав свідоцтво про реєстрацію музею при закладі освіти, видане Харківською обласною державною адміністрацією.

28 січня 2005 року, під час святкування 200-річчя Харківського університету, у новому приміщенні на другому поверсі головного корпусу відбулось урочисте відкриття нової експозиції Музею. Переобладнання Музею історії було здійснено за фінансової допомоги Асоціації випускників, викладачів і друзів Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна.

Сьогодні в музеї нараховується понад 15 000 одиниць зберігання основних фондів і близько 800 одиниць допоміжних. У фототеці музею, створеній Є. В. Симоновським, зібрано близько 10 000 негативів, що висвітлюють історію Харківського університету.

До ювілеїв видатних університетських учених та знаменних подій у житті університету та країни у приміщенні музею проходять тимчасові виставки. Співробітники музею здійснюють значну науково-фондову та науково-дослідну роботу, зокрема, поповнюють і упорядковують фонди, накопичують відео- та фотоматеріали, збирають спогади викладачів та вихованців університету, щорічно готують «Календар пам’ятних дат», поповнюють «Книгу почесних докторів», «Книгу заслужених професорів, викладачів та співробітників», займаються просвітницькою та видавничою роботою.

При музеї засновано Клуб любителів історії університету, що об’єднує викладачів і студентів історичного факультету та співробітників музею. На його засіданнях планується обговорюються цікаві факти з історії університету, учасники клубу займаються пошуком нових експонатів і матеріалів.

Щорічно музей відвідують понад три тисячі студентів, старшокласників, гостей міста та університету.

Музей історії університету визнано одним із кращих центрів музейної справи вищих навчальних закладів Харкова. Співробітники музею регулярно надають методичну допомогу в організації музейної справи вузівським та шкільним музеям, беруть участь у науково-методичних семінарах з музеєзнавства. У 2004 році музей став одним із засновників «Асоціації співробітників музеїв вищих навчальних закладів Харкова». Її головою було обрано генерального директора музейного комплексу університету професора Є. П. Пугача.

Наразі директором Музею історії університету є доцент Вікторія Юріївна Іващенко.