7 червня 2018 року
Етнографічна виставка «Українська писанка: закарбовані грані духовного» та живопису Олександра Винника
У Каразінському університеті відбулося відкриття етнографічної виставки «Українська писанка: закарбовані грані духовного» та живопису Олександра Винника.
На заході були присутні директор Центру краєзнавства імені академіка П. Т. Тронька Сергій Куделко, директор Художньої галереї імені Генріха Семирадського Люсія Маслова, директор ЄрміловЦентру Наталія Іванова, начальник відділу етнографії Центру краєзнавства імені академіка П. Т. Тронька Ганна Шпорт, керівник Харківського міського Клубу писанкарства Наталія Кравченко, художник Олександр Винник.
В експозиції представлені писанкові вироби із колекцій відділу етнографії Центру краєзнавства імені академіка П. Т. Тронька Каразінського університету, писанки із фондів Церковно-історичного музею Харківської єпархії, Харківського міського Клубу писанкарства імені А. П. Овчаренко та музею «Студія писанкарства» (комунальний заклад «Харківський санаторний навчально-виховний комплекс № 13» Харківської обласної ради).
«Я навіть не можу сказати, чи живопис на цій виставці доповнює писанкарство, чи писанкарство живопис. Олександр Винник малює душею, а не руками, так само і писанка втілює у собі духовність, емоційність, гармонійність та давні традиції, притаманні українському народу», — зазначила на початку заходу Наталія Іванова.
Сергій Куделко наголосив, що виставка була підготовлена до 10-річного ювілею Центру краєзнавства. За його словами, вона гарна тим, що тут можна не тільки насолодитися мистецтвом, а й поспілкуватися із творцями експонатів, адже на виставці були присутні багато майстринь писанкарства та автор картин.
Своїми думками щодо експозиції поділилася Ганна Шпорт: «Це вже третя виставка етнографічного мистецтва, об’єднання етнографії та живопису являє собою унікальний виставковий предмет. За кожною писанкою стоїть своя історія: майстрині, сім’ї, краю. На експозиції ви знайдете не лише витвори харківських писанкарок, а й майстринь з усієї України».
Наталія Кравченко презентувала альбом клубу писанкарства, у якому були представлені писанки за більш ніж 130 років, та вручила невеликі подарунки почесним гостям. Особливої уваги заслуговує подарунок, який передано ректору університету, академіку Вілю Бакірову: невелике солом’яне гніздо із писанками, візерунки на яких символізують здоров’я, благополуччя, захист від нечистих сил тощо.
«Багато робіт написані до 2014 року, але є декілька серій, зокрема „Сон“, „Троя“, „Ранковий промінь“, що написані впродовж 2016 року. Створити ці картини мене надихнули воєнні дії на Сході України, під час яких багато людей втратили своїх близьких. У роботах хотілося показати, якими прекрасними можуть бути моменти, проведені разом із сім’єю. Сподіваюсь, що скоро жах війни скінчиться і в Україні настане „пробудження“», — зазначив Олександр Винник.
Живопис Олександра Винника — це енергія і пристрасть, прозорість і контрасти фарб, поетика українського національного колориту. За словами художника, сюжети для своїх творів він черпає з натури, любить сільську тематику, зображати селян, поля, тварин, небо.
Виставка працюватиме до 27 червня 2018 року. Запрошуємо всіх охочих ознайомитися з експозицією.